Bezpečná města | bezpecnamesta.cz

 


Nadace BESIP podporuje projekt Bezpečná města

 


 Národní síť Zdravých měst ČR partnerem projektu Bezpečná města

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Vysoká rychlost největším zabijákem

 

Bezpečná města

Největším zabijákem českých silnic je rychlost. Při téměř každé padesáté nehodě, kterou způsobí řidič „závodník“, zemře jeden člověk. V roce 2010 tak zahynulo 279 lidí, tedy zhruba dvě pětiny z celkového počtu mrtvých na našich silnicích.

 

 

Auto jedoucí 60 km/h má o 9 metrů delší brzdnou dráhu než auto, za jehož volantem sedí řidič dodržující povolenou rychlost. Chodec, do kterého narazí vůz v padesátikilometrové rychlosti, má třikrát větší šanci střet přežít, než pokud jej smete řidič jedoucí o „pouhých“ deset kilometrů rychleji. V sedmdesátce už takřka nemá naději…

 

Rychlost vozu

Dráha zastavení

suchá silnice

50 km/h

28 m

60 km/h

37 m

80 km/h

57 m

mokrá silnice

50 km/h

33 m

60 km/h

45 m

80 km/h

71 m

náledí

50 km/h

78 m

60 km/h

110 m

80 km/h

187 m


Zdroj: www.ibesip.cz

 

Ohroženi jste ale i jako řidiči. Ani ten nejbezpečnější vůz Vám totiž nezaručí, že z něj při dopravní nehodě vyváznete bez zranění. A opět platí přímá úměra. Čím vyšší rychlost, tím menší šanci na přežití máte. Crashtesty dokázaly, že pokud připoutaní narazíte do pevné překážky v 64 km/h, utrží šrámy jen vaše auto. V 80 km/h mohou už být ale následky pro vás a vaše spolujezdce fatální. A přitom stačí tak málo. Dodržovat pravidla.

 

Bezpečná městaStatistiky jednoznačně dokazují, že stacionární radary výrazně zklidňují dopravu v obcích. Např. v Moravském Krumlově klesl počet přestupků během ročního provozu o téměř 60 procent, v Prostějově dokonce o neuvěřitelných 96 procent.